Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje » Kolekcja „Z archiwum rodzinnego Włodzimierza Nowaka” » Teczki » Teczka „Jerzy Biechoński”

 

Kapitan Armii Krajowej - Jerzy Biechoński "Kłos" (1918-1944)

Kolekcja: Z archiwum rodzinnego Włodzimierza Nowaka, Słowa kluczowe: Jerzy Biechoński, Rzeczpospolita Partyzancka 1944, Proszowice, II Wojna Światowa, XX w.


Kapitan Jerzy Biechoński "Kłos ur. 13 kwietnia 1918 r. w Proszowicach. Dowódca Kompanii w Samodzielnym Baonie Szturmowym 106 Dywizji Piechoty A.K. Odznaczony orderem Virtuti Militari kl. V, Krzyżem Walecznym - po raz pierwszy, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Partyzanckim. Zginął przy rozbrajaniu miny w lesie sancygniowskim 8 października 1944 r. W Sancygniowie w kościele w roku 1944 wmurowano tablicę pamiątkową. Absolwent Państwowej Szkoły Przemysłowej w Krakowie. W sierpniu 1939 r. jako junak z cenzusem przebywał na obozie junackim w okolicach Białegostoku, gdzie zastała go wojna. 17 września 1939 r. wzięty do niewoli rosyjskiej - wywieziony na Sybir. W roku 1940 wymieniony z Niemcami na jeńców rosyjskich, wywieziony został do obozu w Neugame w Niemczech, skąd znając bardzo dobrze język niemiecki w marcu 1941 r. ucieka, wracając w rodzinne strony i wstępuje do oddziałów partyzanckich. Grób kpt. Jerzego Biechońskiego pseud. "Kłos" znajduje się w Proszowicach, gdzie w kościele wmurowana jest również tablica pamiątkowa.


Nazwa dokumentu: Kapitan Armii Krajowej - Jerzy Biechoński "Kłos" (1918-1944)
Dział: Kolekcja osobista
Kolekcja: Z archiwum rodzinnego Włodzimierza Nowaka
Teczka: Jerzy Biechoński
Numer ID: CATL 47 A / 11.4.1
Sygnatura: brak
Autor: "brak autora"
Data wytworzenia: brak informacji o dacie wytworzenia
Miejsce wytworzenia: Proszowice
Typ dokumentu: fotografia
Język: pol
Prawa do dysponowania publikacją: Włodzimierz Nowak, Miejska Biblioteka Publiczna w Proszowicach
Licencja: Wszystkie prawa zastrzeżone
Słowa kluczowe: Jerzy Biechoński, Rzeczpospolita Partyzancka 1944, Proszowice, II Wojna Światowa, XX w.
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna w Internecie
Ten dokument dostępny jest w formie oryginalnego skanu dobrej jakości w Bibliotece Cyfrowej CATL. Kliknij tutaj aby przejść do tego dokumentu (link otworzy się w nowym oknie).
Zobacz inne publikacje z teczki: "Jerzy Biechoński"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki pozostaje taki sam.


  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.